Turniej wiedzy ''Omnibus''

Szkolny Turniej wiedzy Omnibus odbył się w naszej szkole 22 marca 2016 r. z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego.

W ten nietypowy sposób uczniowie klas IV-VI postanowili przywitać wiosnę. Do udziału w turnieju każda klasa wybrała czteroosobową reprezentację:

Kl. IV a

Krystian Kostrzewa

Łukasz Kryśkiewicz

Hubert Poliński

Turniej przebiegał w dwóch etapach. W części pierwszej członkowie drużyn odpowiadali na pytania indywidualnie. Pytania dotyczyły ogólnej wiedzy o świecie zdobytej nie tylko podczas lekcji, ale z własnych obserwacji, podróży, telewizji, książek. W drugiej części uczniowie losowali dziedzinę wiedzy i decydowali  o stopniu trudności zadania. W tej rundzie można było punkty zyskać za dobrą odpowiedź lub stracić za brak odpowiedzi, czy odpowiedź niewłaściwą. W loży ekspertów zasiedli: p. Mariola Bogdanowicz i p. Agnieszka Morka- język polski, p. Jolanta Kuchta – historia, p. Kazimiera Wójcik – przyroda, p. Bogumiła Kuhiwczak – matematyka, p. Maciej Mędrzycki – sport oraz p. Małgorzata Antczak w kategorii „zadania niespodzianki”.

Drużyny były dopingowane przez swoich kolegów z klasy okrzykami i hasłami mobilizującymi do wysiłku intelektualnego. A trzeba było wiedzieć naprawdę dużo: Co to jest uniwersytet?, Jaki był Słoń Trąbalski?, Co robi się w tartaku?, Co to jest oberwanie chmury?, Jakie drzewo płacze? Kto widzi wszystko w czarnych kolorach? itd.

Zawodnicy musieli rozwiązywać zadania matematyczne dotyczące życia codziennego, wykazać się znajomością faktów historycznych i rozumieniem pojęć związanych z otoczeniem przyrodniczym, popisać się poprawną polszczyzną i wiedzą z różnych dziedzin sportu oraz właściwie nakryć do stołu, czy zidentyfikować przedmioty z tajemniczego kuferka.

W wyniku dwugodzinnych zmagań drużyną, która zdobyła tytuł Szkolnego Omnibusa została reprezentacja klasy Vb. Drugie miejsce zajęła klasa VIb, a trzecie IVb. Pani Dyrektor wręczyła  dyplom  zwycięskiej drużynie, a wszyscy uczestnicy turnieju otrzymali  drobne upominki.

Gratulujemy wszystkim uczniom, którzy wzięli udział w naszej zabawie i życzymy dalszych sukcesów w zdobywaniu wiedzy. Dziękujemy nauczycielom i uczniom zaangażowanym w przygotowanie turnieju.

M. Antczak