ODSŁONIĘCIE I POŚWIĘCENIE KAPLICZKI POWSTAŃCZEJ W GAJU

14 września 2018 roku poczet sztandarowy wraz z dyrektorem i opiekunem uczestniczył w uroczystości odsłonięcia i poświęcenia Kapliczki Powstańczej w Gaju. Powstała ona w miejscu zbiorowej mogiły powstańców styczniowych, którzy stoczyli potyczkę z wojskami carskimi. Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą w Kaplicy Sióstr Benedyktynek Samarytanek w Fiszorze. Następnie uczestnicy przemaszerowali do kapliczki, gdzie po krótkiej modlitwie nastąpiło jej poświęcenie i odsłonięcie. Kolejnym punktem uroczystości było odczytanie i podpisanie aktu erekcyjnego, który to został zakopany w kapsule. Miejsce to stało się szczególnie ważne dla nas, ponieważ opiekę nad kapliczką powierzono gronu pedagogicznemu i uczniom Szkoły Podstawowej im. M. Konopnickiej w Zabrodziu. Na pamiątkę tego wydarzenia otrzymaliśmy ryngraf i szarfę. Na zakończenie delegacje zapaliły znicze i złożyły wieńce.

Opracowała: Dorota Sosnowska

Fot. p. Katarzyna Purchalak