Regulamin szkolnej świetlicy popołudniowej

 REGULAMIN ŚWIETLICY SZKOLNEJ

POPOŁUDNIOWEJ DLA DZICI RODZICÓW PRACUJĄCYCH

ZESPOŁU SZKOLNO- PRZEDSZKOLNEGO W ZABRODZIU:

Głównym celem świetlicy szkolnej popołudniowej jest zorganizowanie czasu dla uczniów, którzy dłużej przebywają w szkole ze względu na godziny pracy ich rodziców/opiekunów prawnych. Celem jej działalności jest przede wszystkim zapewnienie im opieki po zakończonych zajęciach lekcyjnych w bezpiecznym i miłym otoczeniu, stworzenie warunków do wypoczynku, relaksu, odrobienia prac domowych. Spędzanie czasu w świetlicy szkolnej ma również sprzyjać wszechstronnemu rozwojowi dzieci.

 

  1. ZASADY OGÓLNE:

 

  1. Świetlica realizuje swoje zadania wg opracowanego planu zajęć.
  2. Świetlica szkolna jest czynna od godz. 11.30 do godz. 17.30.
  3. Ze świetlicy korzystają uczniowie, których rodzice złożyli pisemne wnioski.
  4. Nadzór nad świetlicą sprawuje dyrektor szkoły oraz wychowawca świetlicy.
  5. Wychowawca świetlicy odpowiada wyłącznie za bezpieczeństwo dzieci, które zostały przyprowadzone do świetlicy lub zgłosiły się do niej same po lekcjach. Wychowawca świetlicy nie odpowiada za dziecko przebywające w szkole, które nie dotrze do świetlicy po lekcjach.
  6. Zasady i godziny opuszczania świetlicy przez dziecko określają rodzice w karcie zgłoszenia.
  7. Wszelkie zmiany dotyczące opuszczania świetlicy przez dziecko muszą być przekazane wychowawcy świetlicy na datowanym i podpisanym przez rodzica piśmie bądź osobiście.
  8. Dziecko powyżej 7 r. ż. może samodzielnie opuścić świetlicę tylko po złożeniu przez rodzica stosownego oświadczenia i po wcześniejszym pisemnym, ustnym lub telefonicznym powiadomieniu o tym wychowawcy świetlicy.
  9. Pobyt dziecka w świetlicy szkolnej jest bezpłatny.
  10. Dziecku korzystającemu z zajęć świetlicowych rodzice zapewniają tzw. „wyprawkę”, w skład której wchodzą materiały papiernicze i plastyczne wskazane przez wychowawcę świetlicy.
  11. Zajęcia świetlicowe odbywają się według Harmonogramu Pracy Świetlicy Szkolnej Popołudniowej

 

  1. PROCEDURA POSTĘPOWANIA W SYTUACJACH KRYZYSOWYCH

 

  1. W przypadku, gdy dziecko nie zostanie odebrane po upływie czasu pracy świetlicy szkolnej popołudniowej nauczyciel jest zobowiązany telefonicznie powiadomić o zaistniałym fakcie rodziców dziecka lub osoby przez nich upoważnione.
  2. W przypadku, gdy nauczyciel nie może skontaktować się z żadną z tych osób, wychowawca świetlicy oczekuje z dzieckiem w szkole przez pół godziny (do godz. 18.00).
  3. Po upływie tego czasu nauczyciel powiadamia o tym fakcie Dyrektora szkoły. Dyrektor, po wyczerpaniu wszystkich możliwości odbioru dziecka podejmuje decyzję o poinformowaniu Policyjnej Izby Dziecka o niemożliwości skontaktowania się z rodzicami.
  4. W przypadku braku możliwości skontaktowania się z Dyrektorem szkoły nauczyciel sam podejmuje decyzję o powiadomieniu Policji.
  5. W przypadku, gdy po dziecko zgłosi się rodzic lub osoba przez niego upoważniona, której zachowanie może wskazywać na spożycie alkoholu lub środków odurzających, wychowawca świetlicy szkolnej odprowadza dziecko w bezpieczne miejsce i wyprasza taką osobę z budynku szkoły.
  6. O zaistniałym fakcie powiadamia natychmiast Dyrektora szkoły i drugiego rodzica lub osobę upoważnioną do odbioru dziecka.
  7. W przypadku braku kontaktu z żadną z tych osób Dyrektor szkoły przekazuję informację Policji, która przejmie opiekę nad dzieckiem i postanowi o ewentualnym oddaniu go pod opiekę innych członków rodziny bądź umieszczeniu w placówce opiekuńczej.
  8. Z zaistniałego zdarzenia należy sporządzić notatkę służbową, w której wskazane zostaną zaangażowane osoby oraz opisane podjęte działania. Dyrektor szkoły przeprowadza rozmowę z rodzicami, podczas której wyjaśnia całą sytuację i przypomina o obowiązujących w placówce zasadach odbierania uczniów.
  9. W przypadku, gdy taka sytuacja zdarza się po raz kolejny bądź dziecko zostało umieszczone w placówce interwencyjnej, dyrektor powiadamia o sprawie sąd rejonowy, wydział rodzinny i nieletnich, a także terenowy ośrodek pomocy społecznej.

 

  • ZASADY REKRUTACJI DO ŚWIETLICY SZKOLNEJ

 

  1. Warunkiem przyjęcia dziecka do świetlicy jest złożenie prawidłowo wypełnionego wniosku zgłoszenia dziecka do świetlicy w wyznaczonym przez szkołę terminie.
  2. Do świetlicy w pierwszej kolejności przyjmowane są dzieci:

- z klas 0- III,

- obojga rodziców pracujących,

- rodziców samotnie wychowujących dzieci,

- matek i ojców, wobec których orzeczono znaczny lub umiarkowany stopień niepełnosprawności, całkowitą niezdolność do pracy lub niezdolność do samodzielnego życia,

- umieszczone w rodzinach zastępczych,

- dojeżdżające,

- z rodzin objętych nadzorem kuratora,

- z klas IV - VIII ( w uzasadnionych przypadkach: odległe miejsce zamieszkania, posiadanie młodszego rodzeństwa w świetlicy).

  1. Decyzję o przyjęciu dziecka do świetlicy szkolnej podejmuje komisja rekrutacyjna powołana przez dyrektora szkoły.
  2. Uczniowie nie spełniający kryterium przyjęcia do świetlicy szkolnej popołudniowej dla dzieci rodziców pracujących, którzy oczekują ze względów organizacyjnych na odwożenie, korzystają z opieki świetlicy dla dzieci dojeżdżających.
  3. W przypadku nieusprawiedliwionej, ciągłej nieobecności dziecka na zajęciach w świetlicy powyżej 1 miesiąca uczeń może być skreślony z listy dzieci uczęszczających do świetlicy szkolnej.
  4. W przypadku większej liczby wniosków niż miejsc w świetlicy tj. 25 uczniów x liczba grup planowanych na dany rok szkolny, komisja rekrutacyjna dokonuje wstępnej weryfikacji złożonych wniosków do końca czerwca b. r. szkolnego oraz ostatecznej weryfikacji do połowy września nowego roku szkolnego.
  5. Dyrektor może  zażądać  dostarczenia zaświadczeń o zatrudnieniu rodziców/opiekunów prawnych dziecka zakwalifikowanego do świetlicy szkolnej popołudniowej
    w określonym terminie.
  6. Komisja sporządza listę przyjętych na świetlicę dzieci i wywiesza na tablicy ogłoszeń w terminie zgodnie z decyzją dyrektora szkoły.

 

  1. ZASADY KORZYSTANIA ZE W ŚWIETLICY W CZASIE ZAGROŻENIA EPIDEMICZNEGO:

Zasady korzystania ze świetlicy szkolnej w czasie zagrożenia epidemicznego określają Procedury bezpieczeństwa zdrowotnego na terenie szkoły i przedszkola w czasie zagrożenia epidemicznego obowiązujące w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Zabrodziu od 1 września 2022 r. na podstawie wytycznych MEiN, MZ i GIS wprowadzone Zarządzeniem nr 28/2021/2022 Dyrektora Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Zabrodziu.

  1. ZASADY ZACHOWANIA SIĘ W ŚWIETLICY:
  1. Przestrzegamy regulaminu i zasad obowiązujących na świetlicy w czasie pandemii.
  2. Szanujemy siebie nawzajem, zachowujemy się kulturalnie, nie krzyczymy, jesteśmy dla siebie uprzejmi, pomagamy sobie, wspieramy się.
  3. Nie dokuczamy sobie i nie wyśmiewamy się z innych.
  4. Zachowujemy się bezpiecznie.
  5. Nie przeszkadzamy innym w prowadzeniu zajęć, w trakcie wypowiedzi, ani w odrabianiu lekcji.
  6. Dbamy o czystość w sali, odkładamy zabawki na swoje miejsce. Nie niszczymy zabawek, gier, ani sprzętów.
  7. Przed opuszczeniem świetlicy porządkujemy swoje miejsce pracy/ zabawy.
  8. ZADANIA I OBOWIĄZKI WYCHOWAWCY ŚWIETLICY:
  1. Zagwarantowanie opieki i bezpieczeństwa dzieciom w czasie zajęć świetlicy.
  2. Przestrzeganie zasad korzystania ze świetlicy w czasie pandemii.
  3. Okazanie szacunku i zrozumienia uczniom, wykazanie się empatią.
  4. Kształtowanie i rozwijanie uzdolnień i zainteresowań twórczych i intelektualnych.
  5. Prowadzenie dokumentacji- dziennik zajęć, plan pracy, wnioski o przyjęcie na świetlicę.
  6. Współpraca z rodzicami i wychowawcami uczniów.
  7. Dbanie o estetykę i sprzęt świetlicy.
  • PRAWA WYCHOWAWCY ŚWIETLICY:
  1. W przypadku, gdy uczeń nie przestrzega ustalonych zasad i reguł oraz łamie regulamin świetlicy, na wniosek wychowawcy, dyrektor szkoły może wykreślić ucznia z listy świetlicy.
  • OBOWIĄZKI I PRAWA WYCHOWANKA ŚWIETLICY:

 

  1. Przestrzeganie regulaminu i określonych zasad.
  2. Informowanie wychowawcy świetlicy o każdorazowym oddaleniu się.
  3. Kulturalne zachowanie się, współdziała nie w grupie.
  4. Informowanie wychowawcy o każdym wypadku i złym samopoczuciu.
  5. Rozwijanie swoich zainteresowań, zamiłowań i uzdolnień.
  6. Szacunek i życzliwe traktowanie ze strony wychowawcy i innych nauczycieli oraz pracowników szkoły.
  7. Właściwie zorganizowana opieka i bezpieczeństwo.

Wychowawcy świetlicy: Barbara Redlicka

                                         Olga Krupska

                                         Ewelina Bednarska                              

Regulamin zatwierdzony Uchwałą Rady Pedagogicznej Nr 10/II/2022/2023 z dnia 14 września 2022 r.