Lektury

 

Propozycja lektur do wspólnego i indywidualnego czytania w klasach I-III (nowa podstawa programowa):

 

1) Hans Christian Andersen, Baśnie (do wyboru);

 

2) Justyna Bednarek, Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek (czterech prawych i sześciu lewych);

 

3) Jan Brzechwa, Brzechwa dzieciom;

 

4) Alina Centkiewiczowa i Czesław Centkiewicz, Zaczarowana zagroda;

 

5) Waldemar Cichoń, Cukierku, ty łobuzie!;

 

6) Agnieszka Frączek, Rany Julek! O tym, jak Julian Tuwim został poetą;

 

7) Mira Jaworczakowa, Oto jest Kasia;

 

8) Grzegorz Kasdepke, Detektyw Pozytywka;

 

9) Leszek Kołakowski, Kto z was chciałby rozweselić pechowego nosorożca?;

 

10) Barbara Kosmowska, Dziewczynka z parku;

 

11) Maria Krüger, Karolcia;

 

12) Astrid Lindgren, Dzieci z Bullerbyn;

 

13) Hugh Lofting, Doktor Dolittle i jego zwierzęta;

 

14) Marcin Pałasz, Sposób na Elfa;

 

15) Joanna Papuzińska, Asiunia;

 

16) Danuta Parlak, Kapelusz Pani Wrony;

 

17) Roman Pisarski, O psie, który jeździł koleją;

 

18) Janina Porazińska, Pamiętnik Czarnego Noska; 1

 

19) Maria Terlikowska, Drzewo do samego nieba;

 

20) Julian Tuwim, Wiersze dla dzieci;

 

21) Barbara Tylicka, O krakowskich psach i kleparskich kotach. Polskie miasta w baśni i legendzie;

 

22) Danuta Wawiłow, Najpiękniejsze wiersze;

 

23) Łukasz Wierzbicki, Afryka Kazika;

 

24) Łukasz Wierzbicki, Dziadek i niedźwiadek.

 

Lektury począwszy od roku 2019/2020

Lektury obowiązkowe kl. IV:

  1. Jan Brzechwa- „Akademia Pana Kleksa”
  2. Janusz Christa- „Kajko i Kokosz”. Szkoła latania (komiks)
  3. Rene Goscinny, Jean-Jacques Sempe-„Mikołajek”
  4. Wybrane baśnie polskie i europejskie (teksty w podręczniku)

Lektury uzupełniające kl. IV:

  1. Janusz Korczak- „Król Maciuś Pierwszy”
  2. Lewis Caroll-„Alicja w krainie czarów”

Lektury obowiązkowe kl. V

1.Henryk Sienkiewicz-„W pustyni i w puszczy”

2. Ferenc Molnar-„Chłopcy z placu broni”

3. Bolesław Prus-„Katarynka”

4. Wybrane mity greckie(teksty w podręczniku)

5. Wybrane podania i legendy polskie.(teksty w podręczniku)

 

Lektury uzupełniające kl. V

  1. Lucy Maund Montgomery-„Ania z Zielonego Wzgórza”
  2. Frances Hodgson Burnett-„Tajemniczy ogród”

 

Lektury obowiązkowe kl. VI:

  1. Rafał Kosik-„Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych ludzi”
  2. John Ronald Reuel Tolkien-„Hobbit, czyli tam i z powrotem”
  3. Przypowieści ewangeliczne: „O siewcy”, ”O talentach”, „O pannach roztropnych”, „O miłosiernym Samarytaninie” (teksty w podręczniku).
  4.  Clive Staples Lewis- „Opowieści z Narnii”
  5. Bajki Ignacego Krasickiego: „Potok i rzeka”, „Syn i Ojciec”, „Kałamarz i pióro”(teksty w podręczniku”

Lektury uzupełniające kl. VI:

  1. Andrzej Maleszka-„Magiczne drzewo”
    1. Mark Twain-„Przygody Tomka Sawyera”
 

Lektury obowiązkowe kl. VII

  1. Juliusz Słowacki- „Balladyna”
  2. Charles Dickens-„Opowieść wigilijna
  3. Aleksander Fredro – „Zemsta”
  4. Adam Mickiewicz- „Dziady cz.II”
  5. Antoine de Saint-Exupery-„Mały Książe”
  6. Henryk Sienkiewicz-„Quo vadis”, „Latarnik”

Lektury uzupełniające kl. VII

  1. Eric-Emmanuel Schmitt-„Oskar i Pani Róża”
  2. Ernest Hemingway – „Stary człowiek i morze”

 

Lektury obowiązkowe kl. VIII

  1. Adam Mickiewicz-„Pan Tadeusz”
  2. Aleksander Kamiński-„Kamienie na szaniec”
  3. Sławomir Mrożek-„Artysta” (tekst w podręczniku)
  4. Melchior Wańkowicz-„Ziele na kraterze”(fragmenty), „Tędy i owędy”(wybrany reportaż)- (teksty w podręczniku).
  5. Stefan Żeromski- „Syzyfowe prace”

Lektury uzupełniające kl. VIII

  1. Karolina Lanckorońska- „Wspomnienia wojenne 22 IX 1939-5 IV 1945” (fragmenty)
  2. Arkady Fiedler-„Dywizjon 303”